Islam-Forum Za Sve Muslimane
Selam alejkum dragi musafiri islam foruma,

Molimo Vas da se registrirate kako bi te nesmetano mogli pratiti sadržaj,jer neki djelovi su zaključani za goste.
Svojim prisistvom možete pridonjeli boljitku našeg i Vašeg foruma.

Registracija je besplatna i traje par sekundi.
Bujrum,
osoblje foruma

Join the forum, it's quick and easy

Islam-Forum Za Sve Muslimane
Selam alejkum dragi musafiri islam foruma,

Molimo Vas da se registrirate kako bi te nesmetano mogli pratiti sadržaj,jer neki djelovi su zaključani za goste.
Svojim prisistvom možete pridonjeli boljitku našeg i Vašeg foruma.

Registracija je besplatna i traje par sekundi.
Bujrum,
osoblje foruma
Islam-Forum Za Sve Muslimane
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Djevojcica u hajzu

2 posters

Go down

Djevojcica u hajzu Empty Djevojcica u hajzu

Postaj by muslimanka sri 06 vel 2013, 00:54

Esselam alejkum braco i sestre..Imam djevojcicu staru 11 godina..Zanima me da li smije ici u mekteb u toku hajza?!

muslimanka

Broj postova : 1
Join date : 06.02.2013

[Vrh] Go down

Djevojcica u hajzu Empty Re: Djevojcica u hajzu

Postaj by Sabahudin pet 15 vel 2013, 19:29

Ve alejkumu selam ve rahmetullah!

Mislim da to što se radi o djevojčici ne utiče na propis... hoću reći da nema razlike da li je starosna dob 11 ili 21 godina.
Evo jedan odgovor sa rijaset.ba

Pitanje:
Esselamu alejkum,

Da li žene za vrijeme hajza mogu boraviti u džamiji tokom izvođenja ilahija i učenja ajeta iz Kur'ana?

Odgovor:
Esselamu alejkum!
Naš mezheb je veoma strog u pogledu zabrane boravka žene za vrijeme hajza i nifasa u džamiji. Stoga, o tome trebate voditi računa, te razmotriti mogućnost korištenja alternativnog prostora (neka druga prostorija u sklopu džamije, mektebska učionica, dershana i sl.) u slučaju potrebe za tim.

evo i više iz te oblasti

http://www.rijaset.ba/index.php?searchword=hajz&searchphrase=all&Itemid=9999&option=com_search

i link za više pitanja i odgovora

http://www.rijaset.ba/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=122&Itemid=218

Ujedno bih preporučio da neka eventualna druga pitanaj postavljate na rijasaet.ba , a lijepo bi bilo prije toga pogledati da već nije pitano i odgovoreno da se ne ponavlja i uštedi na vremenu itd.

DžazakaAllah khajr
Sabahudin
Sabahudin

Broj postova : 403
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

Djevojcica u hajzu Empty Re: Djevojcica u hajzu

Postaj by Sabahudin pet 15 vel 2013, 19:34

Predhodni post post sam pisao sa mišlju da je mekteb unutar džamijski prostorija, to po inerciji jer je u mom džematu tako. Druga je stvar ako se radi npr o nekoj učionici van džamije.
O tome da li je u tim danima (hajz) dozvoljeno učiti Kur'an, zikriti itd. pogledajte u linku koji sam gore postavio... već su postavljana takva pitanja na rijaset.ba.

evo jedno

Pitanje:

Esselamu alejkum!
Da li žena tokom menstruacije može učiti (napamet) sure i dove, zikriti moleći se Allahu, dž.š., za dobrobit osobe kojoj je to u tom trenutku potrebno (ili ne smije, te mora čekati prestanak krvarenja)?

Odgovor:

Esselamu alejkum!
Žena u stanju hajza ili nifasa može učiti dove i zikr napamet. Zabranjeno joj je da uzima mushaf i uči iz njega.
Sabahudin
Sabahudin

Broj postova : 403
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

Djevojcica u hajzu Empty Re: Djevojcica u hajzu

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.