Islam-Forum Za Sve Muslimane
Selam alejkum dragi musafiri islam foruma,

Molimo Vas da se registrirate kako bi te nesmetano mogli pratiti sadržaj,jer neki djelovi su zaključani za goste.
Svojim prisistvom možete pridonjeli boljitku našeg i Vašeg foruma.

Registracija je besplatna i traje par sekundi.
Bujrum,
osoblje foruma

Join the forum, it's quick and easy

Islam-Forum Za Sve Muslimane
Selam alejkum dragi musafiri islam foruma,

Molimo Vas da se registrirate kako bi te nesmetano mogli pratiti sadržaj,jer neki djelovi su zaključani za goste.
Svojim prisistvom možete pridonjeli boljitku našeg i Vašeg foruma.

Registracija je besplatna i traje par sekundi.
Bujrum,
osoblje foruma
Islam-Forum Za Sve Muslimane
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hadisi

+2
Sabahudin
Muhamed
6 posters

Go down

Hadisi Empty Hadisi

Postaj by Muhamed ned 03 lip 2012, 17:37

Kaže Poslanik s.a.v.s:" Ova vjera će dospjeti tamo gdje dospijevaju dan i noć, i neće ostati nijedna kuća, bila ona od čerpića ili kože, a da u nju, s Allahovom dozvolom, neće ući islam, s ponosom za onoga koji ga prigrli i poniženjem za onoga koji je odbije.
Muhamed
Muhamed
Admin

Broj postova : 566
Join date : 02.06.2012

https://islam.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Muhamed ned 03 lip 2012, 17:37

Od Selmana r.a se prenosi da je rekao:" Allahov Poslanik s.a.v.s je rekao:" Nijedan čovjek se neće okupati petkom, očistiti se koliko može, namirisati se uljem ili kućnim mirisom, zatim izaći ( na namaz) ne rastavljajući između dvojice, zatim klanjanti što mu je propisano, zatim slušati kada imam bude govorio, a da mu neće biti oprošteno između te i sljedeće džumme."
( Buhari)
Muhamed
Muhamed
Admin

Broj postova : 566
Join date : 02.06.2012

https://islam.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Muhamed ned 03 lip 2012, 17:40

.Ebu Hurejre r.a prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s rekao:" Ko poziva na pravi put (ko propagira uputu), ima nagradu za to koliko je nagrada onoga ko ga slijedi, bez smanjenja njihove nagrade, a isto tako ko poziva zabludi, krivom putu, griješan je isto onoliko koliko iznose grijesi onih koji ga slijede, a da to neće nimalo umanjiti njihove grijehe." ( Muslim)
Muhamed
Muhamed
Admin

Broj postova : 566
Join date : 02.06.2012

https://islam.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Muhamed uto 05 lip 2012, 13:46

Enes, r.a. prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Ako Allah dz.s. zeli Svome robu hajr (dobro), onda mu pozuri sa njegovim kaznama na ovome svijetu. A ako Allah dz.s. zeli Svome robu zlo onda mu odgodi kaznu za njegove grijehe kako bi je u potpunosti iskusio na ahiretu.

". Zatim je rekao :"Zaista je velicina nagrade prema velicini iskusenja, zato Allah dz.s. kada zavoli jedan narod, postavi ga na razne kusnje, pa ko bude zadovoljan time, Allah ce biti zadovoljan njime, a ko se srdi zbog toga, njemu pripada Allahova srdzba".
(Tirmizi, hasen)
Muhamed
Muhamed
Admin

Broj postova : 566
Join date : 02.06.2012

https://islam.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Sabahudin uto 05 lip 2012, 17:35

Od Ebu-Musaa, r.a., prenosi se da je rekao: "Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao je:'Primjer upute i znanja, s kojim me je Allah poslao, jeste kao primjer (obilne) kiše koja padne na zemlju (različite kvalitete). Dobra (plodna) vrsta zemlje primi vodu, te iz nje izraste bujna trava i bilje. Neplodna zemlja primi i zadrži vodu, pa Allah od nje da korist ljudima, te je oni piju, poje (stoku) i (zalijevaju) biljke. (Treća vrsta) jesu doline i ponori koji, niti vodu zadržavaju, niti na njima trava raste. To je primjer onoga koji je podučen i upućen u spoznaju vjere Allahove i koji se okoristio onim s čim me je Allah poslao, pa ga je spoznao i (druge) podučavao, kao i primer onoga koji zbog toga nije ni glavu podigao i nije prihvatio Allahovu uputu s kojom sam poslat.'" (Muttefekun alejhi)
Sabahudin
Sabahudin

Broj postova : 403
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Imam uto 05 lip 2012, 17:45

Rad čovjeka koji je izišao iz svoje kuće žureći da zaradi i nahrani svoju malu djecu, je u ime Allaha a on sam je na Allahovom putu. Ako je krenuo da radi htijuci da nahrani i izdržava svoje stare i iznemogle roditelje, i u tom slučaju je na Allahovom putu. Ako je pak požurio da zaradi radi sebe, da ne bi bio ovisan od drugih, i tada je na Allahovom putu. Ali, ako je krenuo da zarađuje iz licemjernih pobuda, iz gordosti prema drugima, u tom slučaju on je na putu šejtana

Imam

Broj postova : 9
Join date : 05.06.2012

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Imam uto 05 lip 2012, 17:46

U džennetu postoji kuća zvana "kuća radosti". U nju nece moći ući niko drugi osim onih koji su znali djecu obradovati

Imam

Broj postova : 9
Join date : 05.06.2012

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Imam uto 05 lip 2012, 17:48

"Čovjek je vjere svog prijatelja, pa neka čovjek gleda s kim će se družiti." (Ahmed, Ebu Dawud, Tirmizi)

Imam

Broj postova : 9
Join date : 05.06.2012

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Hadis o halalu i haramu

Postaj by Muhamed uto 05 lip 2012, 19:23

HADIS O HALALU I HARAMU Pripremio: brat Abdul'Aziz Nu’man ibnu Bešir kaže: "Čuo sam Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, gdje kaže: "Što je dozvoljeno (halal) jasno je, a što je zabranjeno (haram) jasno je, a među njima ima nejasnih stvari koje mnogi ne poznaju. Ko ih se uščuva, taj je sačuvao svoju vjeru i čast, a ko se upusti u njih, zapašće u ono što je zabranjeno. Isto kao pastir koji čuva stado oko zabranjene zemlje, može časom da mu umakne stado i pase u njoj. Svaki vladar ima svoju zabranjenu zemlju (ispašu), a Allahova zabranjena zemlja jesu Njegove zabrane. U tijelu ima jedan organ, koji kad je dobar, bude dobro cijelo tijelo, a kad je pokvaren, bude pokvareno cijelo tijelo, taj organ je srce." KOMENTAR: I ovaj hadis je u Muslimu. Kaže Allah, dželle šanuhu: „Mi smo (Muhammede) poslali tebi ovu Knjigu
(Kur’an) kao tumač i razjašnjenje za sve.“ (En-Nahl, 89) Što je u Kur’anu ukratko rečeno, to je Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, razjasnio i protumačio. Pred svoju smrt dobio je od Allaha, dželle šanuhu, kao potvrdu, da je svoju misiju tačno izvršio, što potvrđuje ovaj ajet: َمْوَيْلا ُتْلَمْكَأ ْمُكَل ْمُكَنيِد ُتْمَمْتَأَو ْمُكْيَلَع يِتَمْعِن ُتيِضَرَو ُمُكَل َماَلْسِإْلا اًنيِد Sada sam vam vjeru vašu usavršio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera. (El-Ma'ide, 3) Dakle, u Islamu nam je sve jasno protumačeno. Šta je dozvoljeno i šta je zabranjeno protumačeno je. Neke stvari poznaje svako, a neke samo učeni ljudi. Ko nešto ne zna treba se toga čuvati, jer ko se neoprezno nad obalu natkuči, može u vodu pasti. Običaj bijaše u Arapa da stariješine plemena označe jedan dio ispaše, gdje niko drugi ne smije napasati svoja stada. Takvu zemlju nazivaše "hima". I Allah, dželle ve ala, ima nešto slično tome, a to su Njegove zabrane u koje se svijet ne smije upuštati. Ko i blizu tih zabrana dođe, može vrlo lahko da se u njih upusti. Zato je dobro kloniti se i blizine zabrana. Drugi dio hadisa govori o nečem drugom. Naime, svaki čovjek ima dvije vrste poslova i radnji; unutarnje i vanjske. Unutarnje potječu iz srca. Vanjske nastaju iz unutarnjih tj.srca. U koga bude srce čisto, i svi poslovi biće mu čisti. U protivnom slučaju ispadnu svi poslovi ružni. Prema ovome je jasno da se ne mogu mase odbraniti frazama tipa: "na srce se gleda" ili „znam ja šta je u mom srcu“ ili „ja vjerujem srcem“ oni koji ovo smatraju propisnim treba da znaju da protupropisno postupaju, jer da im je srce čisto, svi bi im poslovi bili čisti. Ako je u ćupu med, i spolja se osjeća slast, a ako je sirće i spolja se osjeća ljutina. I onaj koji se svijetu prikazuje dobrim poslovima, ako mu to iz srca ne potječe, to već izgleda usiljeno i lahko se primjeti. Allahu očisti naša srca od svega čime nisi zadovoljan. AMIN!
Muhamed
Muhamed
Admin

Broj postova : 566
Join date : 02.06.2012

https://islam.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Nurudin uto 05 lip 2012, 20:40

Hadisi Hadis
Nurudin
Nurudin

Broj postova : 184
Join date : 05.06.2012

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Sabahudin sri 06 lip 2012, 07:03

Havla bint Hakim, r.a., prenosi da je čula Resulullaha, sallallahu 'alejhi ve selleme, kad kaže: "Ko stigne u neko mjesto, pa kaže: 'Utječem se Allahovim savršenim riječima od zla onoga što je stvorio", neće mu ništa naškoditi sve dok ne ode iz tog mjesta." (Muslim)
Sabahudin
Sabahudin

Broj postova : 403
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Muhamed čet 07 lip 2012, 20:05

Rekao je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: ''Poslanici su imali najteža iskušenja, zatim dobri i pobožni ljudi, a onda oni slični njima. Čovjek biva iskušavan shodno jačini svoje vjere, pa ako je čvrst u svojoj vjeri, teško će biti i njegovo iskušenje, a bude li njegova vjera slaba, bit će iskušan u onoj mjeri kolika je njegova vjera. Čovjeka će neprestano snalaziti iskušenja sve dok ne bude hodao po zemlji čist od grijeha.'' (Bilježi ga imam Ahmed i drugi)
Muhamed
Muhamed
Admin

Broj postova : 566
Join date : 02.06.2012

https://islam.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Muhamed čet 07 lip 2012, 22:18

Upitan je Allahov Poslanik savs: Allahov Poslanice, pricaj nam o petku i o njegovim vrijednostima. Pa je rekao: "On sadrzi 5 karakteristika: -u njemu je stvoren Adem a.s. -toga dana je sisao na Zemlju (iz Dzenneta) ...-u tome danu je umro -u njemu ima jedan cas u kome -ako Allahov rob zamoli Allaha za nesto -On mu to dadne, osim akose radi o grijehu ili kidanju rodbinskih veza -u petak ce nastupiti Smak svijeta.Ne postoji nijedan melek blizak, nebo, zemlja, niti brdo,a ni kamen, a da ne strahuje od petka !
Muhamed
Muhamed
Admin

Broj postova : 566
Join date : 02.06.2012

https://islam.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Sabahudin pet 08 lip 2012, 08:03

Ibn-Omer, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, a.s., rekao: "Ne jedite i ne pijte lijevom rukom, jer šejtan jede i pije lijevom rukom." (Muslim)
Sabahudin
Sabahudin

Broj postova : 403
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Amira pet 08 lip 2012, 19:46

renosi Ebu Umame, radijallahu anhu, da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, rekao: ''Melek koji piše loša djela podigne svoje pero šest sati (tj. nezapisuje šest sati) grijeh ili pogrešku koju uradi rob musliman, pa ako se pokaje i zatraži oprost neće ga ni upisati a ako se ne pokaje onda ga upiše kao jedno loše djelo.''
Amira
Amira

Broj postova : 396
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Sabahudin sub 09 lip 2012, 10:55

Ibn-Omer, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Namaz obavljen u džema'atu vredniji je i bolji od namaza pojedinca za dvadeset sedam deredža." (Muttefekun alejhi)
Sabahudin
Sabahudin

Broj postova : 403
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Sabahudin ned 10 lip 2012, 08:17

Prenosi se da je Ebu-Mes'ud 'Ukbe b. 'Amir el-Bedri el-Ensari, r.a., rekao: "Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao je: 'Neka imam u džema'atu bude onaj koji najviše Kur'ana zna napamet, a ako u Kur'anu budu jednaki, onda najučeniji u hadisu, a ako budu i u hadisu isti, onda onaj koji je prije hidžru učinio, a ako i u hidžri budu isti, onda onaj koji je stariji po godinama. Neka nipošto čovjek ne staje pred džema'at u nečijoj kući, ili sjedne na posebno (određeno) mjesto, izuzev nakon dozvole domaćina.."' U drugom rivajetu stoji: "Onda onaj koji je prije primio islam", umjesto: "stariji po godinama". - (Muslim)
Sabahudin
Sabahudin

Broj postova : 403
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Sabahudin pon 11 lip 2012, 11:18

Od Džabira, r.a., prenosi se da je rekao: "Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: 'Kada neko do vas obavi namaz u džamiji, neka i u svojoj kući učini dio od svoga namaza, jer zaista će Allah od njegova namaza, u njegovoj kući, učiniti veliko dobro.'" (Muslim)
Sabahudin
Sabahudin

Broj postova : 403
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Gost sri 13 lip 2012, 19:06

Rekao je Poslanik sallallahu alejhi we sellem: "Naš se Gospodar spušta na zemaljsko nebo u zadnjoj trećini noći, pa kaže: 'Ko Me moli da mu uslišam, ko od Mene traži pa da mu dam, ko se od Mene oprostu nada pa da mu oprostim?'" (Buhari)

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Muhamed sri 13 lip 2012, 19:42

‎"Prokleo je Allahov Poslanik s.a.v.s.ljude koji vrše tetovažu i kojima se to čini,i one kojim čupaju obrve,i one koji traže da im se čupaju." (Buharija i Muslim )
Muhamed
Muhamed
Admin

Broj postova : 566
Join date : 02.06.2012

https://islam.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by VALENTINO... čet 14 lip 2012, 00:46

Hadisi 389621_4158387607142_1750069268_n

VALENTINO...

Broj postova : 82
Join date : 06.06.2012

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Sabahudin sub 16 lip 2012, 08:13

Džabir, r.a., prenosi: "Allahov Poslanik, s.a.v.s., podučavao nas je da obavljamo istiharu namaz u svakoj prilici, kao što nas je podučavao nekoj suri iz Kur'ana. Govorio je: 'Kada neko od vas hoće uraditi (neki posao), neka mimo farza klanja dva rekata, a zatim neka kaže: - Allahu moj, ja tražim za sebe što je dobro, s Tvojim znanjem, i molim Te da mi daš Svojom moći i molim Te da mi daš od Tvoje velike blagodati! Ti, zaista, sve možeš, a ja ne mogu! Ti sve znaš, a ja ne znam i Ti si poznavalac tajni! Allahu moj, ako je ovaj posao koristan za mene, moju vjeru, život, i svršetak (ahiret)", ili je rekao: 'U mojoj bliskoj i dalekoj budućnosti, Ti mi ga odredi (propiši) i olakšaj, a zatim mi daj berićet (blagodat) u njemu. A ako je ovaj posao zlo za mene, moju vjeru, život, i svršetak (ahiret)", u mojoj bliskoj i dalekoj budućnosti, Ti ga od mene otkloni i udalji me od njega i odredi (propiši) mi dobro i hajr, ma gdje se ono nalazilo, zatim mi daj da s njim budem zadovoljan!" Rekao je: 'A zatim spomene svoju želju.'" (Buhari)
Sabahudin
Sabahudin

Broj postova : 403
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

Hadisi Empty Re: Hadisi

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.