Islam-Forum Za Sve Muslimane
Selam alejkum dragi musafiri islam foruma,

Molimo Vas da se registrirate kako bi te nesmetano mogli pratiti sadržaj,jer neki djelovi su zaključani za goste.
Svojim prisistvom možete pridonjeli boljitku našeg i Vašeg foruma.

Registracija je besplatna i traje par sekundi.
Bujrum,
osoblje foruma

Join the forum, it's quick and easy

Islam-Forum Za Sve Muslimane
Selam alejkum dragi musafiri islam foruma,

Molimo Vas da se registrirate kako bi te nesmetano mogli pratiti sadržaj,jer neki djelovi su zaključani za goste.
Svojim prisistvom možete pridonjeli boljitku našeg i Vašeg foruma.

Registracija je besplatna i traje par sekundi.
Bujrum,
osoblje foruma
Islam-Forum Za Sve Muslimane
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HADIS-KUDSI

Go down

HADIS-KUDSI  Empty HADIS-KUDSI

Postaj by Amira pet 08 lip 2012, 13:19

Ebu Hurejre veli da je Vjerovjesnik rekao: "Uzvišeni Allah dz.z. veli: »Ako moj rob zazeli susret sa mnom i ja zazelim susret s njim, ako prezire susret sa mnom i ja prezirem susret s njim" Bilježe: Buharija i Nesai.
Amira
Amira

Broj postova : 396
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

HADIS-KUDSI  Empty Re: HADIS-KUDSI

Postaj by Amira pet 08 lip 2012, 13:21

Ebu Katade prenosi od Resulullaha a.s. ono što on prenosi od svog Uzvišenog Gospodara da je rekao: "Tvojim sljedbenicima sam stavio u dužnost pet namaza, i stavio sebi u obavezu da one koji ih budu redovno obavljali u propisano vrijeme uvedem u džennet. Prema onima koji ne budu vodili računa o namazu, nemam takve obaveze." Bilježi: Ibn Madže
Amira
Amira

Broj postova : 396
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

HADIS-KUDSI  Empty Re: HADIS-KUDSI

Postaj by Amira pet 08 lip 2012, 13:22

Priča Ebu Hurejre pa kaže: Resulullah nam je prenio od Uzvišenog Allaha da je rekao: "Ako moj rob naumi uraditi neko dobro djelo pa ga ne uradi upisaću mu (za to) sevab, a ako ga uradi upisaću mu deset do stotinu sevaba. A ako naumi da uradi neko loše djelo pa ga ne uradi, za to mu neću upisati grijeh, a ako ga uradi upisaću mu samo jedan grijeh" Bilježe: Buharija i Muslim

Zaista dragi Allah ima stotinu milostiv prema svojim robovima
Amira
Amira

Broj postova : 396
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

HADIS-KUDSI  Empty Re: HADIS-KUDSI

Postaj by Amira pet 08 lip 2012, 19:43

Od Ebu Hurejre, r.a., se bilježi da je Allahov Poslanik, a.s., rekao: „ Zaista je Allah rekao: „Ko uznemirava Mog evliju (vjernika kojeg Ja zavolim) objavit ću mu rat. Moj rob mi se ne može ničim bolje približiti kao sa farzovima koje sam mu propisao. On mi se tako približava nafilama sve dok ga Ja ne zavolim, a kad ga zavolim postajem njegov sluh kojim sluša, njegov vid kojim gleda, njegova ruka kojom radi i njegova noga kojom hoda. Kada Mi zatraži nešto, Ja mu dam, a ako Me zamoli za zaštitu Ja mu je pružim..." (Bilježi Buhari)
Amira
Amira

Broj postova : 396
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

HADIS-KUDSI  Empty Re: HADIS-KUDSI

Postaj by Amira pet 08 lip 2012, 19:52

Uzvišeni Allah u hadisi-kudsijju kaže: ''Ja se prema Svome robu odnosim onako kako on o Meni misli. Ja sam sa njim kada Me spominje. Kada Me spomene u sebi, i Ja ga spomenem u sebi, kada Me spomene u društvu, Ja ga spomenem u društvu boljem od njegovog. Ako Mi se približi za jedan pedalj, Ja mu se približim za podlakticu.'' (El-Buhari)
Amira
Amira

Broj postova : 396
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

HADIS-KUDSI  Empty Re: HADIS-KUDSI

Postaj by Amira sri 13 lip 2012, 19:25

Kada je Allah stvoriostvorenja u Knjizi koja je kod Njega, obavezao se: "Uistinu milost Moja preteže nad srdžbom Mojom."
Amira
Amira

Broj postova : 396
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

HADIS-KUDSI  Empty Re: HADIS-KUDSI

Postaj by Amira sri 13 lip 2012, 19:27

Uzvišeni Allah kaže: "Čovjek Me poriče, a to mu nije dozvoljeno; čovjek Me vrijeđa, a to mu nije dozvoljeno! Poriče Me kada govori: Allah me neće ponovo stvoriti kao što me je prvi put stvorio! A prvo stvaranje nije nimalo lakše od ponovnog proživljenja! Vrijeđa Me kada govori: "Allah ima sina!" - a Ja sam Jedan, utočište svakome! Nisam rodio niti sam rođen, i niko Mi nije ravan!"



Allah kaže: "Ljudi psuju vrijeme, a Ja sam vrijeme, u mojoj ruci su noć i dan."


Uzvišeni Allah kaže: "Ja sam Sebi dovoljan i ne treba Mi drug. Ko učini neko djelo u ime nekog osim Mene, Ja ću ga prepustiti tome drugome."
Amira
Amira

Broj postova : 396
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

HADIS-KUDSI  Empty Re: HADIS-KUDSI

Postaj by Amira sri 13 lip 2012, 19:30

Uzvišeni Allah kaže: "Post je Moj i ja za njega nagrađujem. Postač ostavlja strast, jelo i piće zarad mene. Post je štit. Postač ima dvije radosti: radost kada iftari i radost kada se susretne sa Gospodarom svojim. Zadah iz usta postača draži je Allahu od mirisa miska."


Jednom imućnom čovjeku iz ummeta prije vas obračunavana su djela, i jedino dobro djelo mu je bilo poslovanje sa ljudima. Naređivao je svojim ljudima da oproste dug svakom dužniku koji ga ne može izmiriti. Allah mu reče: Mi smo preči od tebe da tako učinimo. Prođite ga se!



Uzvišeni i Moćni Allah je odredio meleke koji putuju tračžeći skupove u kojima se Allah spominje. Kada nađu takav skup, pridruže se okupljenim i prekriju ih krilima sve do najbližeg neba. Nakon što se okupljeni raziđu, meleki se uzdignu na nebo i Uzvišeni Allah ih zapita - a On najbolje zna:

- Odakle dolazite?

- Dolazimo između Tvojih robova sa Zemlje, koji Tebe slave, veličaju i uznose, hvale Te i mole.

- Zašto Me mole?

- Mole Te za Džennet...

- A jesu li vidjeli Moj Džennet?

- Nisu, Gospodaru naš.

- A šta bi tek da su ga vidjeli?

- ...I traže Tvoju zaštitu.

- Od čega traže Moju zaštitu?

- Od Tvoje vatre, Gospodaru.

- A jesu li vidjeli Moju vatru?

- Nisu, Gospodaru naš.

- A šta bi tek da su je vidjeli?

- ...I mole te za oprost.

- Ja sam im već oprostio, dao im ono za što su Me molili i zaštitio ih od onoga od čega su tražili Moju zaštitu.

- Gospodaru, - rekoše meleki - među njima je jedan grešnik, naišao je i sjeo uz njih?

- I njemu sam oprostio, oni su skup na kojem nijedan učesnik neće biti nesretan."


Amira
Amira

Broj postova : 396
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

HADIS-KUDSI  Empty Re: HADIS-KUDSI

Postaj by Amira sub 16 lip 2012, 14:13

Jedne prilike prolazio Musa, a.s., pored jednog čovjeka koji se u tom trenutku molio svome kipu i dozivao ga riječima : “O Semen, o Semen!” I u toj svojoj molitvi, obožavaoc kipa, pogrijesi i izgovori jedno od Allahovih lijepih imena, pa rece: “O Samed”. Na to mu Uzvišeni Allah odgovori: ”Odazivam ti se robe!” Musa a.s. cu Allahov govor pa začudjeno reče: ”O Gospodaru, pa ovaj čovjek se klanja kipu i greškom je izgovorio Tvoje ime.” A Uzvišeni Allah odgovori Musau,a.s.,: ”O Musa, znaš li ti nekog drugog, osim Mene, da je utočište svakom (Es-Samedu - Kome se svako obraca), da ima ovo ime? A Ja se, o Musa, odazivam Svojim robovima, kad mi se obrate i kada me zovnu.”
Amira
Amira

Broj postova : 396
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

HADIS-KUDSI  Empty Re: HADIS-KUDSI

Postaj by Amira sub 16 lip 2012, 14:18

U jednom svom obraćanju Allahu Uzvišenom, Musa (a.s.) rekao je: „Gospodaru moj, ko Ti je najdraži od Tvojih robova?“ Allah Uzvišeni je objavio: „Onaj kome uzmem (usmrtim) njegovog najdražeg, pa Mi bude i dalje pokoran i prema Meni ne griješi!“ Musa (a.s.) ponovo je upitao: „Gospodaru moj, na koga se od Svojih robova najviše srdiš?“ Allah Uzvišeni mu je odgovorio: „Na onoga koji u nekom poslu traži dobro od Mene, a kada Ja odredim suprotno od toga - ljuti se na Moju odredbu!“ (Ebu Talib el-Mekki, Hrana srca (Kutu-I-kulub), 3/173, Istanbul, Semerkand, 2003; Gazali, Ihja, 5/65, Bejrut, 2000.)
Amira
Amira

Broj postova : 396
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

HADIS-KUDSI  Empty Re: HADIS-KUDSI

Postaj by Amira sub 16 lip 2012, 14:20

Uzvišeni Allah kaže: “Vjerovanje nekih Mojih robova čuva njihovo siromaštvo; kada bih ih učinio bogatim - njihovo vladanje bi se pokvarilo. Vjerovanje nekih Mojih robova čuva njihovo bogatstvo; kada bih ih učinio siromašnim - njihovo srce bi se pokvarilo. Vjerovanje nekih Mojih robova čuva njihovo zdravlje; kada bih im dao bolest - njihov odnos prema Meni bi se pokvario. Vjerovanje nekih Mojih robova čuva njihova bolest; kada bih ih učinio zdravim - njihovo stanje bi se pokvarilo. Poslove Mojih robova raspoređujem po Svome znanju; Ja dobro znam njihova srca i njihova skrivena stanja.”
(lbn Ebu'd-Dunya, Kitabu'l-evlija, br.1; Bejheki, EI-Esma'u ve's-sifat, 1/204; Ibn Asakir, Tarihu Medineti Dimešk, 7/95-96, Bejrut, 1995; lbn Kesir, Tefsir, 7/206; Hejsemi, Medžmeu'z-zevaid, 10/270.) Crying or Very sad
Amira
Amira

Broj postova : 396
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

HADIS-KUDSI  Empty Re: HADIS-KUDSI

Postaj by Amira uto 19 lip 2012, 20:30

Allah Uzvišeni kaže:" O čovječe svakog dana te opskrbljujemo, a ti si tužan, svaki dan ti skrćujemo život a ti se raduješ. Imaš ono što ti je dovoljno, a tražiš ono što će te učiniti nepravednim. Sa malim nisi zadovoljan a sa mnoštvom nisi situiran."
Crying or Very sad Embarassed
Amira
Amira

Broj postova : 396
Join date : 04.06.2012

[Vrh] Go down

HADIS-KUDSI  Empty Re: HADIS-KUDSI

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics
» Hadisi

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.